KROK ZA KROKEM ...

Jak na to

V této sekci se Vám budeme snažit vysvětlit postup jak dosáhnout svého snu a pořídit si rodinný dům, který si vyberete nebo sami vymyslíte.


Krok první - hypotéka

Z naší zkušenosti i ze zkušeností našich kolegů si nejdříve musíte položit otázku zda pokud budete financovat Váš dům pomocí hypotéky což je cca 95% zákazníku a jste ochotni podstoupit dlouholetou zátěž splátek, které budou trvat od 15 do 30 let dle výše hypotéky a Vašich finančních možností. Je to velmi důležité rozhodnutí kdy by jste měli se svým partnerem vyslovit nahlas otázky PRO a PROTI. V průběhu splátek mohou totiž nastat různé životní události, které Vás mohou o dům připravit. Může to být ztráta zaměstnání,  dlouhodobá nemoc atd. Ne nechceme Vás strašit ale je to tak zásadní rozhodnutí, že čas který této otázce věnujete se Vám pak mnohonásobně vrátí a Vy nebudete tak nepříjemně zaskočeni pokud taková situace nastane.

Téměř každý finanční poradce nebo makléř po Vás skočí pokud se na něj obrátíte s prosbou o sestavení hypotéky a bude mu upřímně jedno co bude za 5 nebo 10 let. Máme pro Vás připraven kontakt na velmi solidního poradce v oblasti hypoték, který Vám dopředu poradí jak naložit s jakoukoliv životní situací  a tak Vás připraví jak v této situaci jednat. Nechceme Vám zde říkat jak je vše skvělé a snadné to není naším cílem hlavně si myslíme, že to není férové jednání Vás dopředu neupozornit na různé situace, které mohou nastat.

Kontakt na finančního poradce:   

Ing. Václav Běle, tel.: +420 606 178 556, email:  vaclav.bele@ovbmail.cz  



Krok druhý - pozemek

Druhým krokem je výběr pozemku, na kterém chcete postavit svůj vysněný dům. Nejdříve musíte zjistit na příslušném stavebním úřadě zda pozemek, který chcete koupit je určen v územním plánu obce k výstavbě rodinného domu. Ve stavebním povolení je i důležitá pasáž, kdy je potřeba mít souhlas k výstavbě od vlastníků okolních pozemků. Mnozí z Vás jistě toto ví ale raději to zde musí zaznít.

Důležité je i oplocení, které bude kolem Vašeho pozemku. Z ulice se zpravidla uzavírat nemusíte vysokou zdí, vynikne tím tak Vaše stavba domu. Oddělit byste však měli část kde chcete trávit odpočinek nebo kde si budou hrát děti. Při sezení s přáteli nebudete určitě chtít aby Vám soused koukal „do talíře“, ať už budete mít jakkoliv dobré vztahy, soukromí je pro Vaši rodinu velmi důležité. 

Velikost pozemku je také důležitá v dnešní době už málo kdo vyžaduje pozemek, který má 2000 m2, tak velký pozemek pak Vás potom bude stát mnoho úsilí aby jste jej udrželi v upraveném stavu, proto většina zákazníků raději preferuje pozemky do 1000m2. Bungalov ve své podstatě vyžaduje větší pozemek než dvoupatrový dům ale do 1000 m2 se v pohodlně vejdete. Pohodlí jednoho podlaží, které Vám bungalov poskytuje oceníte později.



Krok třetí – rodinný dům

Tady nastává již poměrně důležitá část jaký dům Vám bude vyhovovat. Ano v první řadě zde hrají velkou roli peníze a kolik to bude všechno stát. Budeme se Vám snažit dát několik rad jak vybrat velikost domu. V první řadě je důležité určit kolik v domě bude bydlet osob a to jak dětí tak dospělých.

Šatna                                                                                                                       

Spousta zákazníků preferuje společnou šatnu a to i ve spojení jako je věšení prádla, úklidová místnost atd. To vše se dá v této místnosti citlivě navrhnout. Velikost obytných místností nemusí být potom tak velká, protože zde nemusí být žádné velké skříně na oblečení nebo ložní prádlo. Komfort, který Vám tato místnost přinese ocení především ženy kdy mají po ruce vše potřebné. Tato místnost by měla mít plochu od 8 mdo 12 m2, tady platí pravidlo čím větší tím uspořádanější bude tento prostor. 

Pokud půjdete jinou cestou musíte si promyslet kde budete mít pračku a kde budete věšet prádlo, ne vždy a za každého počasí můžete totiž prádlo věšet venku. Pak se budete muset zamyslet kde budete skladovat vysavač, žehlící prkno a další úklidové prostředky. Nároky na velikost jednotlivých místností  budou pak větší, protože obytný prostor se zmenší o velikost skříní. Šatna Vám umožní mít veškeré tyto věci pohromadě a ne rozstrkané po celém domě.

Koupelna + WC

Při volbě velikosti této místnosti mějte na zřeteli svou bezpečnost, neboť na malém prostoru může dojít snadno k úrazu na mokré podlaze, proto je větší prostor bezpečnější. Dalším faktem zůstává umístění pračky či sušičky pokud tyto neumístíte do technické místnosti nebo třeba do kuchyňské linky. Později budete totiž stát před rozhodnutím jak sladit interiér koupelny s těmito nezbytnými pomocníky v domácnosti. Koupelna bez pračky vypadá mnohem lépe a budete se zde cítit mnohem pohodlněji a to nemluvím o špinavém prádle, když děti přijdou zvenku a vysype se Vám v koupelně malé pískoviště.

Technická místnost

Tuto místnost by měl mít každý dům, protože to je vlastně srdce domu  je zde umístěn kotel nebo řídí jednotka tepelného čerpadla včetně boileru, dále vodárna pokud máte vlastní studnu nebo vrt, regulace podlahového topení případně rekuperace. V této místnosti může být umístěna i pračka se sušičkou.

Garáž

Tady je volba velmi těžká, neboť musíte přemýšlet o zvýšených nákladech na stavbu domu. Můžete se spokojit třeba jen s přístřeškem, který také něco stojí ale zdaleka ne tolik jako uzavřená garáž s pojízdnými vraty. Otázkou je kam dáte Vaše cyklistická kola nebo zimní sadu pneumatik a co sekačka nebo zahradní nábytek. To vše se dá vyřešit zahradním domkem ale to je na zvážení. Je to tedy otázka čistě peněz.

Obytné místnosti

Obývací pokoj, kuchyň, ložnice, pracovna, dětské pokoje nebo pokoj pro hosty tato volba je už na každém z vás jak velikostí tak uspořádáním. Dětské pokoje by měli být větší, protože děti zde tráví většinu času. V obýváku pokud bude krb tak by měl mít také větší rozměr aby sálající teplo od krbu neohrozilo okolní zařízení.

 



KONTAKT

(+420) 601 010 601

obchod@jldomy.cz

JL domy s.r.o.
Stříbrská 201
349 58 Černošín
Copyright 2020 - JL domy s.r.o. - All Rights Reserved